website
Przejdź do treści
Bezpłatna dostawa wszystkich zamówień powyżej 300 €. Brak minimalnego zakupu

Blog

Czy len jest materiałem naturalnym?

za pomocą Aliaksandr Parmon 29 Dec 2022 0 komentarze(-y)

Podczas poszukiwania pościeli do własnej sypialni, na swojej drodze można napotkać pościel wykonaną z lnu. Lniana pościel istotnie wyróżnia się na tle innych produktów na rynku ze względu na swoje niecodzienne właściwości oraz fakt, że jest to materiał naturalnego pochodzenia. Posiada także mnóstwo korzystnych dla posiadacza właściwości. Przed zakupem warto zapoznać się z kilkoma faktami na temat lnianej pościeli.

Len - co to za materiał?

Jednym z materiałów, które zyskały uznanie w przemyśle tekstylnym, jest właśnie len, który pozyskiwany jest w sposób naturalny. Spotkać go można zarówno jako tkaninę, jak i w połączeniu z innymi przędzami. Len, który wykorzystywany jest w branży odzieżowej i tekstylnej, pochodzi z rośliny, zwanej lnem zwyczajnym. To właśnie z niej pozyskuje się len w formie włókna, a w dalszej kolejności przetwarza się je na materiał. Po procesie osuszania i młócenia poddawany jest moczeniu lub roszeniu. W ten sposób włókno zostanie oddzielone od paździerzy, czyli zdrewniałej części łodygi. Następnie, po odpowiednim przygotowaniu słoma lniana znów poddawana jest suszeniu. Po drodze poddawany jest jeszcze innym obróbkom, aby na końcu zostać wyczesanym i skręconym.

Skąd pochodzi len? - teraźniejszość i historia

W obecnych czasach roślina ta uprawiana jest już w zasadzie na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. Takie uprawy można zwykle spotkać w strefie umiarkowanej, szczególnie w Europie. Ponieważ jest rośliną przemysłową, wymaga bardzo dużej ilości wody do jej uprawy. Obecnie wytwarza się z niej głównie różne tekstylia lniane oraz odzież.

Len zwyczajny jednak uprawiany był już od starożytności. Tkaniny wykonane z lnu odkrywcy wydobyli już z grobowców babilońskich, czy mniej więcej w 8500 roku p.n.e. Możemy o nim także przeczytać w Biblii oraz w zapiskach historycznych dotyczących owijania nim pism i ksiąg. Co więcej, także starożytni Egipcjanie wykorzystywali len podczas mumifikacji zwłok. Dzięki jego unikalnym właściwościom ciało nie ulegało rozkładowi, przez co dziś możliwe jest obserwowanie owiniętych w bandaże starożytnych szczątek faraonów.

Europa jako światowy rynek uprawy lnu

Uprawa i przetwórstwo lnu jest obecnie dużym przywilejem krajów Unii Europejskiej. W tym zakresie szczególnie dominuje Francja, Holandia i Belgia. Około 80% włókna lnianego na całym świecie pochodzi właśnie z Europy, która w ten sposób staje się liderem produkcji na światowym rynku. O ile w powyższych krajach głównie uprawia się len, o tyle w państwach takich, jak Włochy czy Niemcy zajmują się głównie jego przetwórstwem, tworząc różnego rodzaju towary, jak odzież czy lniana pościel. Spora część materiału importowana jest także przez Chiny, które następnie tworzą z nich różne produkty.

Warto także zaznaczyć, że o ile z włókien tej rośliny mogą powstawać tekstylia i ubrania, to można z niej uzyskać także wysokiej jakości olej lniany. Dobroczynnie wypływa on na stan przewodu pokarmowego, a także wspiera właściwą pracę serca i naczyń krwionośnych. Poprawia także kondycję włosów i paznokci. To także z tej rośliny pochodzi siemię lniane, które dość bogate w kwasy omega-3 i charakteryzuje się wieloma właściwościami prozdrowotnymi.

Naturalne uprawy lnu w Europie

Len oleisty jest rośliną o dość szerokim zastosowaniu, dlatego coraz chętniej bywa uprawiany przez rolników z Europy. Najpierw, rolnik lub działkowicz musi zapoznać się z warunkami i całym procesem uprawy lnu, aby móc odpowiednio go przeprowadzić. Następnie konieczne jest przejście przez odpowiednie kroki, aby zasiać len i uprawiać go tak, by wydał plon. Warto zaznaczyć, że jedynie na terenie Europy len może być uprawiany w naturalnych warunkach bez konieczności używania nawozów czy pestycydów.

Jak wygląda produkcja lnu? - technologia i warunku produkcji

Zazwyczaj zbiory lnu przypadają na lipiec i sierpień, gdyż świeżość jego kwiatów odgrywa istotną rolę w procesie produkcji. Z tego powodu wykopywany jest on razem z korzeniami, zamiast ścinania łodygi. Cały proces jest dość czasochłonny, a zaczyna się od momentu wystawienia lnu na słońce i deszcz, by oddzielić peptydy, które łączą włókna w łodydze. Krok ten trwa kilka tygodni, do czasu osiągnięcia swojego unikatowego koloru przez włókna.

Gdy włókna już wyschną, podlegają następnie czesaniu i przekształcaniu w kilku stopniach, a następnie nawlekane na przędzę. Od tego momentu rozpoczyna się proces, który musi być przeprowadzony niezwykle precyzyjnie dlatego, by szpule z lnem mogły dostać przekazane tkaczom, którzy następnie wytworzą z nich różnego rodzaju produkty, takie jak lniana poszwa na kołdrę. Wcześniej są jeszcze dokładnie sprawdzane pod względem koloru i jakości.

Cały proces powstawania tkaniny z lnu można zobrazować w następujący sposób:

  1. Oddzielenie nasion od łodygi,
  2. Puste łodygi są moczone w wodzie, by rozdzielić sklejone włókna,
  3. Len suszony jest przez kilka dni,
  4. Łodygi są łamane, aby oddzielić je od włókien,
  5. Wiązki włókien podlegają selekcji ze względu na jakość i długość,
  6. Wiązki są czesane w celu pozbycia się zanieczyszczeń,
  7. Włókna poddawane są przędzeniu, a następnie tkaniu.

Przygotowanie lnu do stworzenia końcowego produktu jest procesem, który trwa dość długo. Jednak przez brak pestycydów i sztucznych nawozów na europejskich uprawach, w efekcie uzyskać można naprawdę wysokiej jakości produkt, który służyć będzie przez kilkanaście lat.

Z jakiego powodu warto rozważyć wybór pościeli z lnu do własnej sypialni?

Pościel wykonana z lnu posiada liczne zalety i jest pewnego rodzaju inwestycją na długie lata, jeżeli właściwie się o nią zadba. Szczególnie polecana jest dla osób z alergią oraz tych, które nie przepadają za prasowaniem.

Na pewno pokochasz tą prostą, ponadczasową tkaninę, i nie będziesz chciał zamieniać jej na inną. Będzie pachniała ciepłym słońcem i chłodnym wiatrem, ciszą i spokojem - pisze ekspertka na swoim blogu lifestyle. Poza wymienionymi wcześniej zaletami pościeli lnianej, należy także dodać, że jest to materiał wysoce przyjazny dla środowiska. Europejski ekologiczny len, produkowany z naturalnych produktów, nie przyciąga kurzu, jest bakterio odporny i ma szerokie zastosowanie w przemyśle tekstylnym i odzieżowym. Nie należy także zapominać, że utylizacja lnu jest bezpieczna dla całego środowiska naturalnego.