website
Przejdź do treści
Bezpłatna dostawa wszystkich zamówień powyżej 300 €. Brak minimalnego zakupu

Blog

W jaki sposób dbać o lnianą pościel, aby służyła przez lata?

za pomocą Aliaksandr Parmon 29 Dec 2022 0 komentarze(-y)

W jaki sposób dbać o lnianą pościel, aby służyła przez lata?

Zastanawiając się nad wyborem pościeli do własnej sypialni, na pewno natknąć się można na pościel wykonana z lnu. Lniane pościele uważane są za jedne z lepszych, które istnieją na rynku i to nie bez powodu. Taka pościel posiada bowiem wiele właściwości korzystnych dla użytkownika. Z czego wynika taka opinia na temat pościeli lnianych? Warto przekonać się przed zakupem.

Pościel lniana w domu - właściwości

Len jest materiałem dość wyjątkowym. Jeżeli jest odpowiednio pielęgnowany, może przetrwać bardzo długie lata, zachowując swoje prozdrowotne właściwości. Lniana pościel pozwala skórze oddychać, ponieważ jest przewiewna. Dzięki temu wydalany z organizmu dwutlenek węgla może być skutecznie odprowadzany, a pod kołdrę jest w stanie dostać się czyste, świeże powietrze. Pozwala to na odpowiedni proces regulacji temperatury ciała. W związku z tym jest ona dobrym rozwiązaniem zarówno na chłodniejszą zimę, jak i upalne lato.

Materiał ten jest także przyjazny dla osób z różnymi uczuleniami. Nie tylko nie zawiera alergenów ani żadnych składników, które mogą stanowić dla nich pożywkę, ale także nie powoduje podrażnień i wykazuje właściwości antystatyczne. Oznacza to, że tego rodzaju pościel nie będzie przyciągać kurzu, który bywa przecież szkodliwy dla alergików.

Co więcej, lniana poszwa na kołdrę ma działanie bakteriostatyczne, dzięki czemu nie będą się w niej rozwijały bakterie. Nie bez powodu materiał ten służył niegdyś do bandaży, w które owijano mumie w starożytnym Egipcie. Dzięki temu ciało nie ulegało rozkładowi i mogło przetrwać naprawdę długi czas pomimo wszechobecnych zarazków.

W jakiej temperaturze prać pościel lnianą?

Pościel lnianą śmiało można wyprać w domu, bez konieczności zanoszenia jej do pralni. Różne źródła podają różne wartości, w których najlepiej jest prać prościel z lnu. Faktem jest, że należy wybrać odpowiednią temperaturę prania, aby oczyścić len z zabrudzeń i niewidocznych zanieczyszczeń. W jakiej więc temperaturze najlepiej prać tego rodzaju wyposażenie domu? Przyjmuje się, że:

  • Kolorowa lniana pościel powinna być prana w temperaturze 40-60°C
  • Biała pościel z lnu powinna być prana w temperaturze 60-90°C

Warto pamiętać, aby przed każdorazowym praniem sprawdzić rekomendacje widoczne na metce pościeli. W ten sposób uniknie się zbędnych kłopotów, które mogą wynikać z niewłaściwego dobrania temperatury do pościeli.

Co więcej, podczas prania lnu warto wybierać delikatniejsze proszki, które nie wnikną w tkaninę zbyt głęboko. Wybierając odpowiednie ustawienia na pralce, należy pamiętać o wyborze delikatnego programu, który nie uszkodzi naturalnych struktur lnu. Najlepiej jest prać pościel samą lub z materiałami o podobnej strukturze czy kolorystyce. Pralka powinna być wypełniona maksymalnie do połowy jej objętości, aby pościel nie uległa uszkodzeniu. Nie powinno się także dodawać detergentów bezpośrednio na pościel lnianą, a zamiast tego dodać je do odpowiedniego dozownika, który znajduje się w prawdopodobnie każdym modelu pralki. Dobrze jest także ustawić program z płukaniem, aby po zakończonym praniu odpowiednio wypłukać z tkaniny wszystkie środki czystości. Pozwoli to na zachowanie jej struktury oraz istotnie zwiększy żywotność materiału.

Jak suszyć tekstylia lniane?

Po wyciągnięciu tekstyliów lnianych z pralki nie powinno się ich wykręcać ani wyżymać. W ten sposób mogą powstać zagniecenia, które będą niesamowicie trudne do usunięcia w przyszłości. Istnieją bowiem proste sposoby na wysuszenie materiału. Suszenie pościeli z lnu może odbyć się na dwa różne sposoby.

Po pierwsze, śmiało można skorzystać z suszarki bębnowej. Należy jednak pamiętać o tym, aby ustawić ją na tryb delikatny, gdyż tak, jak w przypadku pralki, może ona ulec uszkodzeniu. Można wyjąć ją jeszcze delikatnie wilgotną, a następnie rozłożyć płasko na suszarce, by uniknąć wspomnianych wcześniej zagnieceń. Po pewnym czasie pościel będzie jak nowa.

Drugą metodą jest po prostu rozwieszenie pościeli na świeżym powietrzu i odczekanie do momentu, w którym wyschnie w naturalny sposób. Powinno się jednak pamiętać o tym, aby znajdowała się w pozycji płaskiej, by uniknąć zniekształceń. Obie metody są sprawdzone, skuteczne i bezpieczne, więc wybór zależy wyłącznie od posiadacza pościeli.

W jaki sposób prasować pościel z lnu?

Ciężko znaleźć kogoś, kto lubi prasować materiały po ich wyschnięciu. Pościel lniana może stać się dla takich osób wybawieniem, gdyż nie zachodzi konieczność jej prasowania. Materiał, z jakiego wykonana jest pościel, umożliwia nałożenie jej bezpośrednio na kołdrę. Faktem jest to, że będzie ona wówczas nieco wygnieciona, jednak jest to i tak naturalna cecha tego rodzaju pościeli. Nie wygląda to także bardzo nieestetycznie i na pewno jest to rozwiązanie, które warte jest rozważenia.

Drugim sposobem jest skorzystanie z tradycyjnego żelazka. Chcąc wyprasować pościel z lnu żelazkiem, maksymalna jego temperatura nie powinna przekraczać 200°C, gdyż może to uszkodzić sam materiał. Możliwe jest także prasowanie za pomocą pary, które w przypadku pościeli lnianej sprawdzi się znakomicie.

Dlaczego warto wybrać pościel lnianą do swojej sypialni?

Lniana pościel ma wiele zalet i może posłużyć jako swego rodzaju inwestycja na naprawdę wiele lat. Szczególnie jeżeli będzie się o nią odpowiednio dbało i zastosuje się powyższe wskazówki. 

Gdybym miała szczerze odpowiedzieć na pytanie, czy warto szarpnąć się na lnianą pościel, powiedziałabym, że jeśli ma się pieniądze to warto. - podaje ekspertka, prowadząca swojego bloga lifestyle. Len jest przede wszystkim korzystny dla skóry, gdyż naprawdę ciężko jest się w nim spocić. Ponadto nie przyciąga kurzu, nie sprzyja bakteriom, a ponadto jest wytrzymały i estetycznie się starzeje. Ponadto, jest naturalnym materiałem, z którego wykonuje się różnego rodzaju odzież i tekstylia. Europejski ekologiczny len, który stosowany jest w tego rodzaju produktach, jest wielce przyjazny dla środowiska. Co więcej, utylizacja lnu jest także zgodna z dbałością o przyrodę.